برتر غرفه های نمایشگاهی با موضوع میکرواستریوسکوپ سه بعدی _Micro stereoscope 3D

پژوهشگر : متین فراهانی
استاد راهنما: دکتر محمد صادق جهان
پژوهش سرای دانش اموزی ابن حیثم

دستگاه ميکرو استريوسکوپ سه بعدي ترکيب چند دستگاه درون يک بدنه است که مي تواند علاوه بر تصوير برداري در حالت ميکروسکوپ هاي نوري ، تصوير برداري استريو نيز انجام دهد.(ترکيب دو ميکروسکوپ درون يک بدنه با طراحي يک ابژکتيو جديد). در اين دستگاه با طراحي يک گيره لام الکترونيکي اين قابليت را به کاربر ميدهد تا بتواند نمونه هاي ميکروسکوپي را به سرعت به وسيله دو جوي استيک تنظيم نمايد و با توجه به برنامه نويسي هاي صورت گرفته در اين دستگاه قابليت تنظيم اتوزوم نيز به آن اضافه شده است که کاربر با زدن دو کليد به طور همزمان ميتواند نمونه ها تنظيم شده ملاحظه نمايد.
در اين دستگاه بجاي چشمي از هر شئي دوربين دار استفاده مي شود که قابليت عکاسي و فيلم برداري از نمونه هارا نيز براي افراد فراهم مي سازد. از انجايي که ميکروسکوپ يک وسيله انفرادي است با ترکيب هرم هاي هولوگرامي و طراحي يک نرم افزار براي اين بخش ، اين قابليت را به دستگاه داده ايم تا بتواند تصاوير زير ميکروسکوپ را به صورت سه بعدي براي فراگيران به نمايش بگزارد.
اين دستگاه از يک اردوينو و يک شيلد درايو + يک بدنه آلمينيومي+ سه موتور + يک کابل و اداپتور + تعدادي ال اي دي نوري + يک دسته عدسي و يک ديافراگم طراحي شده است

از آن جايي که در ساختار اين دستگاه از علم فيزيک در طراحي عدسي ها (ابژکتيو دو کاربردي )، علم الگوريتم نويسي در ساختار پردازش تصوير و اتوزوم نمونه هاي ميکروسکوپي و علم مهندسي و نقشه کشي براي ترکيب اين بخش ها درون يک دستگاه استفاده شده است، مي توان به پشتوانه علمي آن پي برد که چگونه صاحب اثر به دنبال ساخت يک دستگاه کاربردي و مقرون به صرفه با توجه به نوع پيشرفت تکنولوژي بوده است و با ترکيب فناوري هاي مختلف در يک دستگاه يک محصول بين رشته اي توليد کرده است.