ششمین جشـنــواره پروژه‌های دانش‌آموزی

امروز تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۴:۲۹

پژوهشگران برتر کانون معرفی شدند

پژوهشگران برتر کانون معرفی شدند

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”1344″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_border”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در بیانیه هیات داوران با تاکید بر این‌که مرکز پژوهش کانون می‌تواند حامی‌، مرجع و گنجیبنه‌ی تمام پژوهش‌های کودک محوری باشد که نه تنها در کانون بلکه در فضای دانشگاهی و تحقیقاتی ایران و حتی جهان در دست انجام است، عنوان کرده است که در این داوری ۳۷۹ اثر پژوهشی شامل ۵۰ مقاله، ۳۲ پایان‌نامه و طرح پژوهشی، ۱۳۱ اقدام‌پژوهی و ۱۶۶ پژوهش اعضای کودک و نوجوان مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار گرفت.

در این میان هیئت داوران بخش طرح پژوهشی و پایان‌نامه متشکل از مینا ذاکر، محمد گودرزی دهریزی و مرجان فولادوند از بین ۳۲ اثر در مرحله اول،۱۷  اثر را برای دریافت اصل اثر انتخاب کرد و در مرحله‌ی دوم داوری، سه اثر  به عنوان  رتبه‌ی اول، دوم و سوم برگزیده شد.

 بر همین اساس اکرم نبی‌زاده با پژوهش «اثربخشی آموزش مبتنی بر بهبود کیفیت زندگی بر چشم انداز زمان و حالت‌های روان‌شناختی مثبت مادران دارای فرزند ناسازگار» به عنوان نفر اول معرفی شد.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

هم‌چنین کاظم افضلی با  طرح پژوهشی با عنوان «توانایی کودکان و نوجوانان در شناسایی نمادهای متنی و گرافیکی رابط کاربری پورتال کودک و نوجوان» و لیلا رحمانیان با اثری با عنوان «مقایسه اثربخشی برنامه‌های آموزشی نمایش خلاق، کتاب‌خوانی و هنرهای دستی بر تحول اجتماعی، قضاوت اخلاقی و کاهش کم‌رویی در دانش‌آموزان پایه پنجم عضو کانون پرورش فکری شهر اهواز» به ترتیب رتبه دوم و سوم را از آن خود کردند.

انتخاب موضوع‌های تازه، کاربردی و خلاقانه، رعایت اصول و ضوابط روش علمی در  پژوهش، توجه به‌ پژوهش‌های کیفی، تبیین جامعه آماری مناسب و دقت در  روش‌مندی تجزیه و تحلیل داده‌ها و بحث و نتیجه گیری پیشنهادهای گروه داوری به شرکت‌کنندگان این بخش است.

بر اساس این گزارش در بخش مقاله‌ها نیز هیئت داوران متشکل از علیرضا پیرخائفی، محمد گودرزی دهریزی و  ملاحت نجفی. در مجموع از بین ۵۰ مقاله پژوهشی ارائه شده، ۳۷ اثر را در مرحله اول داوری و از بین آن‌ها ۱۷ اثر را برای داوری اصل آثار، انتخاب کردند و در نهایت سه مقاله حائز رتبه اول تا سوم شد.

بر همین اساس سمیه آورند با مقاله‌ی «بازتاب فانتزی در قصه‌های مردم فارس»، نجمه مهدی‌پور با مقاله‌ی «بررسی نقش گرافیک محیطی در فضاهای فرهنگی آموزشی کودکان» و حبیبه مزجی و فرهاد نورایی  با مقاله‌ی «بررسی رابطه استفاده از نرم افزارهای شبکه‌های اجتماعی با انگیزش تحصیلی دانش‌آموزان و اثر میانجی سلامت روان در گروه سنی (د) کانون پرورش فکری شهرستان آزاد شهر» به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم انتخاب شدند.

گروه داوری این بخش نیز به منظور ارتقا بخشیدن به فعالیت‌های پژوهشی و افزایش دانش سازمانی در مقاله‌ پژوهشی به پژوهشگران پیشنهاد کردند که دست به انتخاب موضوع‌های تازه و روش‌های پژوهشی نوین بزنند، تحلیل دقیق‌تری از یافته‌های پژوهش و نوآوری در بحث و نتیجه‌گیری ارایه دهند و به کاربرد دقیق‌تر رسم‌الخط رایج  و نیز رعایت موازین نثر آکادمیک در پژوهش‌ها توجه کنند.

این گزارش می‌افزاید: در بخش اقدام‌پژوهی نیز از بین ۱۳۱ گزارش،  ۶۳ اثر به مرحله داوری راه یافت و در مرحله نهایی، ۳ اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]