قوانین مسابقه شیمی گرایش کمیکار لیگ امتیازی

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”قوانین مسابقه شیمی گرایش کمیکار لیگ امتیازی
دوره اول و دوم ابتدایی” font_container=”tag:h1|text_align:center”][vc_separator border_width=”2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کمیکار لیگ امتیازی:

قوانین مسابقه کمیکار

 1. واكنش‌ های شیمیایی كه استفاده از آن‌هامجاز نمی‌ باشدبه شرح زیر است:
  • واكنش‌هایی كه باعث پخش دود یا مه مواد سمی درفضای اطراف‌گردد؛
  • واكنش‌هایی كه با شعله همراه است؛
  • واکنش‌هایی که احتمال انفجار به علت خروج سریع گاز، مایع یا هر عامل دیگری در آن‌ها وجود داشته باشد؛
  • واکنش‌هایی که منجر به حوادثی از قبیل انفجار، صدای ناهنجار، نشت و ریزش مواد و آب شود، سبب حذف دست سازه از مسابقه می‌گردد؛
  • واکنش‌هایی که خروجی آن ها به صورت جت گازهای داغ می باشد.
 2. استفاده از منابع انرژی به جز سوخت شیمیایی برای راندن ماشین مثل استفاده از باطری‌های خشک و دیگر باطری‌های تجاری و صنعتی موجود در بازار و به طور كلی نیروی محرکه خارجی ممنوع می ‌باشد.
 3. حركت ماشین بایستی به وسیله ‌ی واكنش شیمیایی كنترل گردد و استفاده از وسایل كنترل از راه دور و موارد مشابه ممنوع است.
  مكانیزم‌هایی مثل هل دادن یا كوک كردن، چرخاندن چرخ‌ها به وسیله‌ دست، استفاده از تكیه‌گاه و وارد كردن ضربه برای شروع حركتمجاز نمی‌باشد. همچنین استفاده از پیش‌ران یا رانشانه که از تخلیه‌ گازها و مایعات چگال و داغ (جت گازداغ) برای نیروی محرکه بهره می‌برند، ممنوع می‌باشد.
 4. استفاده از جرقه، شعله کبریت و … برای شروع واکنش غیر مجاز است.
 5. اجزای هر ماشین ساخته شده بایستی در جعبه ای به ابعاد 10*20*30 سانتی متر مکعب جای بگیرد این مورد با قرار دادن اجزا ماشین در جعبه ای با این ابعاد، توسط هییت داوران چک میگردد. حداقل ابعاد کمیکار قابل قبول 10*15*20 سانتی متر مکعب می باشد. لازم به توضیح است که اجزای جدا شده ماشین برای احراز این امر، باید قابلیت اتصال مجدد بدون صدمه رساندن جدی به کار آرایی ماشین را داشته باشند. مسائلی از قبیل شکستن اجزا، جدا کردن جوش ها و …. غیر قابل قبول است و در صورت عدم رعایت این موارد، تیم از مرحله مسابقه حذف خواهد شد. لازم به ذکر است برای جدا کردن و اتصال مجدد اجزا در صورت لزوم، می بایست صرفا با دست و یا ابزارهای ساده نظیر آچار انجام گیرد. در صورت استفاده از ابزارهای غیر متعارف امتیاز منفی لحاظ می گردید.
 6. استفاده از باتری سرب و سرب پراکسید در این لیگ ممنوع می باشد.
 7. مسئولیت انتقال ماشین، مواد شیمیایی و ابزار مورد نیاز از قبیل ترازو و وسایل آزمایشگاهی به محل مسابقه و رعایت موارد ایمنی با تیم شركت‌كننده خواهد بود.
 8. هنگام آماده سازی ماشین پشت خط برای راه اندازی، بیشتر از 3 نفر، حق حضور ندارند. همچنین، هنگام حرکت، تنها یک نفر حق همراهی ماشین را دارد. در صورت عدم توجه به تذکرات داوران در این موارد، تیم خاطی از مسابقه حذف خواهد شد.
 9. عدم رعایت قوانین فوق موجب حذف تیم خاطی میگردد. هیئت داوران در هر مرحله از مسابقه ماشینی را که خطر آفرین تشخیص دهد و یا ایمنی مسابقه را تحت شعاع قرار دهد حذف خواهد نمود.

قوانین برگزاری مسابقه امتیازی
مسابقه در1 نوبت برای هر شرکت کننده صورت می گیرد.

       1.ترتیب تیم ها در این مرحله بر اساس قرعه کشی مشخص می گردد.
2. تیم های پس از اعلام نوبت از سوی هیئت برگزاری، تنها 2 دقیقه فرصت دارند که آماده شوند به پشت خط شروع بیاند و مسافت مشخص شده را طی نمایند.
3. هر تیم به طور پیش فرض 100 امتیاز در اختیار دارد. هر تیمی که مسافت 5 متر را کامل طی نماید، زمان طی شده بر حسب ثانیه از امتیاز مفروض کم شده و امتیاز تیم محاسبه می گردد.
4. در صورتی که ماشین تیمی از مسیر انحراف داشته باشد، اگر این انحراف قبل از طی مسافت 3 متراتفاق افتد، هیچ امتیازی برای تیم در نظر گرفته نمی شود ولی برای تیمی که کمیکار آن بعد از این مسافت از زمین مسابقه خارج گردد، امتیاز (بدون در نظر گرفتن زمان طی شده) به صورت زیر در نظر گرفته می شود.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1564″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

5. زمین مسابقه طبق شکل زیر خواهد بود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1566″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

6. سرعت کمیکار نمی تواند از 20 سانتی متر بر ثانیه سریع تر باشد. در صورتی که میانگین سرعت طی شده در مسافت 5 متر، بیشتر از این مقدار باشد، با کسر امتیاز، تیم شرکت کننده جریمه خواهد شد. میزان جریمه به شرح ذیل می باشد:

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1567″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]7. امتیاز اضافه به تیم هایی که بتوانند از روی اهداف مشخص شده عبور کنند داده می شود. این اهداف بر روی خط 3 متر، خط 4 متر و خط 5 متر قرار گرفته و تیم ها می توانند آنها را هدف گرفته و امتیاز را کسب نمایند. جدول ذیل، میزان و اندازه اهداف را نمایش می دهد.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1568″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]برای کسب امتیاز اضافه باید قسمتی از کمیکار از روی خط عبور نماید. در این بخش تنها بیشترین امتیاز در امتیازات تیم لحاظ می گردد.

 

8. اگر دو یا چند تیم به امتیاز یکسانی داشته باشند، تیم برنده است که مسافت 5 متر را سریع تر طی کرده باشد.
9. اعضای هر تیم می بایست دستکش و عینک محافظ داشته باشند. در صورت عدم داشتن موارد ذکر شده، به میزان 20% از امتیاز نهای هر تیم کسر خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]