قوانین مسابقـه هوافضـا گرایش راکت آبی هدف زن بدون چتر (ویژه تمامی مقاطع تحصیلی)

 

 

قوانین مسابقـه هوافضـا گرایش راکت آبی هدف زن بدون چتر

دوره اول و دوم ابتدایی و اول و دوم متوسطه

 

قوانین کلی و عمومی مسابقات هوافضای دانش ­آموزی فرهیختگان سینا

 1. هر تیم باید مراحل ثبت نام خود را تکمیل کند و تایید آن را از دبیرخانه مسابقات گرفته باشد.
 2. همه اعضای تیم از یک مقطع و یک مدرسه باشند.
 3. محدودیتی در تعداد تیم­های شرکت کننده از هر مدرسه وجود ندارد.
 4. امتیاز تیم­ ها بصورت نرم ­افزاری محاسبه شده و بلافاصله پس از پایان مسابقات اعلام خواهد شد.
 5. مستندات هر گروه به صورت بورشور به اندازه یک برگ کاغذ A4 شامل نام مدرسه، مقطع و پایه، معرفی اعضای گروه و معلم راهنما، موضوع مسابقه، حداقل 10 تصویر به همراه یک خط توضیح برای هر تصویر از مراحل ساخت و آزمایش محصول باشد. بدیهی است مستندات خارج از قالب یاد شده امتیازی ندارد. تصاویر موجود در بورشور فقط از روند ساخت و آزمایش محصول مسابقه­ ای اعضای گروه باشد. در مستندات از بیان تاریخچه، کلیات و … خودداری کرده و تنها تصاویر روند ساخت و آزمایش محصول مسابقه آورده شود.
 6. نگهداری و تامین ملزومات تعمیر (در صورت نیاز) به عهده شرکت­ گنندگان می­ باشد.
 7. ارزیابی تیم­ ها بر اساس مقطع تحصیلی به صورت مجزا انجام می­ شود.

 

قوانین اختصاصی گرایش راکت­ های آبی هدف ­زن بدون چتر

ویژه مقطع ابتدایی (دوره اول و دوم) و متوسطه (دوره اول و دوم)

 1. وسيله پرنده بايد توسط داوران به عنوان راکت آبی (water rocket) شناخته شود و برچسب مخصوص روی آن نصب شود.
 2. قرعه ­کشی ترتیب مسابقه تیم ­ها راس ساعت مقرر انجام شده و در صورت تاخیر بیش از یک دقیقه هر تیم در محل پرتاب، یک دور مسابقه آن تیم حذف می ­شود.
 3. پرتاب راکت باید به گونه­ ای باشد که بتواند در محدوده مشخص شده فرود بیاید. پرتاب به صورت مایل و با زاویه پرتاب دلخواه شرکت ­کنندگان انجام می ­شود. تعیین پارامترهای مهم در پرتاب هدفمند راکت از قبیل ابعاد راکت، تنظیم مرکز جرم، فشار پمپ باد (حداکثر 6 بار)، مقدار آب، زاویه پرتاب و … باید به صورتی باشد که فرود راکت در محل مورد نظر اتفاق بیفتند. هر تیم 3 بار امکان آزمایش دارد. پرتابی که کمترین امتیاز داشته باشد حذف شده و میانگین دو پرتاب دیگر به عنوان امتیاز نهایی لحاظ می ­شود. برای ارزیابی هر تیم داشتن امتیاز حداقل دو پرتاب ضروری است.
 4. جهت سهولت در اجرای مسابقه هر تیم می ­تواند تعداد راکت­ های مشابه بیشتری (حداکثر 4 راکت) بسازد و به هیات داوران ارائه کند تا نیازی به تعمیر و اصلاح راکت­ های پرتاب شده نداشته باشد (هیچ زمانی برای اصلاح و تعمیر وجود ندارد). تنها راکت ­هایی که توسط هیات داوران با برچسب مخصوص مشخص شوند قابلیت شرکت در مسابقه خواهند داشت.
 5. راکت­ های آبی باید فاقد چتر و مکانیزم بازیافت باشند.
 6. تامین نیروی پیشران راکت آبی ترکیب آب و هوای فشرده است و استفاده از هر گونه ماده افزودنی به آب غیرمجاز است.
 7. استفاده از هر گونه مواد و سیستم احتراقی، انفجاری، شیمیایی، جسم سخت، فلزی، شیشه­ ای و اجسام نوک تیز و خطر ساز ممنوع می­ باشد.
 8. فرایند ساخت و آزمایش باید توسط اعضای تیم انجام شود و تصاویر آن در بورشور نمایان باشد.
 9. امکان افزایش حجم موتور راکت و استفاده از چند محفظه به­ هم متصل شده وجود ندارد و موتور راکت باید کاملا یک تکه و سالم باشد. محدودیتی در انتخاب حجم موتور وجود ندارد.
 10. هنگام پرتاب و فرود هیچ قطعه­ ای نباید از راکت جدا شده و به سمت پایین سقوط کند. در غیر این صورت تا 10 امتیاز منفی لحاظ می­ شود.
 11. حداکثر فشار موتور راکت هنگام پرتاب 6 بار می ­باشد که بنا به درخواست شرکت کنندگان قبل از انجام پرتاب قابل کاهش است.
 12. کلیه مراحل آماده ­سازی راکت­ ها توسط اعضای تیم (دانش ­آموزان) انجام می­شود و حضور مربیان محترم و مسئولین مدرسه هنگام برگزاری مسابقه کنار دانش ­آموزان ممنوع می­باشد. در صورتی که اعضای تیم دانش ­آموزی نتوانند از عهده آماده ­سازی لانچر و پرتاب راکت برآیند امکان ارزیابی و ثبت امتیاز برای آنان مهیا نیست. مسئول ایمنی هنگام آزمایش راکت ­ها از طرف مسابقه حضور خواهد داشت.
 13. به همراه داشتن سکوی پرتاب اختصاصی توسط شرکت کنندگان مجاز و دارای امتیاز مثبت می ­باشد (در صورتی که شرایط سکوی پرتاب 2 هفته قبل از مسابقات به مسئولین برگزاری ارائه شود و ایمنی و امکان استفاده از آن تایید شود). امتیاز هر سکوی پرتاب فقط به یک تیم تعلق می­ گیرد که قبل از شروع مسابقه مالکیت آن مشخص شود اما امکان استفاده از سکوی پرتاب یک مدرسه برای همه تیم­ های آن مدرسه بلامانع است.
 14. همه اعضای تیم و مسئولین محترم مدرسه از قوانین مطلع و پرینت قوانین را به همراه داشته باشند.

 

نحوه امتيازدهي راکت­های آبی هدف­زن بدون­چتر ویژه همه مقاطع
ردیف عنوان امتیاز توضیحات
1 اصابت به هدف 90 مدت زمان لحظه پرتاب تا فرود
2 سکوی پرتاب از 5 تا 20 امتیاز مثبت استفاده از سکوی پرتاب اختصاصی
3 مستندات 10 ارائه مستندات طبق موارد ارائه شده در بخش قوانین عمومی