سمینار افرینش ادبی

قوانین سمینارهای پژوهشی علوم اجتماعی و انسانی گرایش آفرینش ادبی

دوره دوم ابتدایی و دوره اول و دوم متوسطه

 

مقدّمه

«باید گهگاه به کمک هنر از خود به در­آییم و فاصله بگیریم و از بالا بر خود بگرییم یا بخندیم.»

فردریش نیچه

ضرورت و اهمیّتِ پژوهش هنر در مسابقات دانش ­آموزی:

هنر، محصول تحوّلات، تغییرات و رشد فکری جوامع است و هم­ راستا با عوامل اجتماعی، توسّط افراد یک جامعه خلق می­شود. وقتی خلاقیّت انسانی با تأثیر از عوامل مختلف پدیده­ای را ایجاد کند که نمایشی از زیبایی باشد هنر پدیدار گشته است. طبیعی است که هنر، همچون سایر علوم متحوّل می­ شود و شیوه ­ها و شکل­ های مختلفی پیدا خواهد کرد. پس برای آن­که اصالت فرهنگی یک هنر ماندگار بماند باید بینش و آگاهی به مقوله­ ی هنر در جامعه وجود داشته باشد. هدف پژوهش در هنر، خلقِ مسیری مناسب و ایده ­آل برای پدیده ­های هنری است. زمانی که در یک جامعه برای هنر و هنرمند ارزش گذاشته شود و زمینه ­سازی برای فعّالیّتِ هنرمندان فراهم گردد، اقدامِ اساسی در این راستا صورت گرفته است. علاوه بر نقش جامعه در ترویجِ هنرِ اصیل، فرد هنرمند نیز باید همراه با دانش در این مسیر فعّالیت داشته باشد، چرا که او نمایش هنرِ انسانی یا بخشی از هنر یک جامعه است که باید با اصالت و ارزش این وظیفه را حفظ نماید. بنابراین پژوهش در هنر باید ارائه ­ی تعریفی درست از هنر و هنرمند باشد.

آیین نامه اجرایی طرح پیشنهادی:

* در بخش سمینار شیوه­ ی به­روز نگارش مقاله و ارائه­ ی مطلب، نو و کاربردی بودن موضوع، تسلّط علمی بر موضوع و به ­کارگیری روش ­ها و ابزار­های علمی و تکنولوژیک از اهمیّت بالایی برخوردار است.

* با توجّه به دانش ­آموزی بودن پژوهش، ضروری است جهت بهبود عملکرد شرکت­ کنندگان، فراهم کردن امکان تعمّق بیشتر و بالا بردن سطح کیفی پژوهش، حوزه­ ی تحقیق و موضوع آن کوچک انتخاب شود.

* در محورِ آفرینش هنری دانش­ آموز باید بتواند علاوه بر اثر/ آثار هنری، با ارائه ­ی گزارشی (همراه با مقدّمه و چکیده، اهمّیّت، هدف و روشِ اجرا) برجستگی­ های ساختاری، خلّاقانه و نوین و محتوایی اثر را آشکار کند.

  1. فرهنگ و هنر ایران باستان
  1. تاریخ هنر اسلامی
  1. فرهنگ و هنر ایران
  1. پژوهش در فلسفه هنر
  1. پژوهش در باب نسبت زیبایی ­شناسی و هنر
  1. پژوهش در باب جایگاه نقد و نظریه در هنر
  1. پژوهش در جامعه­ شناسی هنر
  1. پژوهش در مطالعات فرهنگ عامه و میراث شفاهی
  1. موضوع آزاد

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *