قوانین سمینار تاریخقوانین سمینار های پژوهشی علوم اجتماعی و انسانی گرایش تاریخ

دوره دوم ابتدایی و دوره اول و دوم متوسطه

مقدّمه:

تاریخ سرگذشت گذشتگان و عبرت ­آموز آیندگان است. هر کشوری متعلّق به تاریخ و گذشته­ ی خود است و حوادث رخ داده در آن، پشتوانه ­ی فرهنگی آن کشور محسوب می­شود. فردی که از گذشته تاریخی خودآگاه  است، از فرهنگ جامعه خویش دور نیست و در بطن آن زندگی می کند و با کسب تجربه، زندگی را برای خود هموار می سازد. عموماً کتب درسی تاریخ همیشه مملو از نام­ها و اسامی پادشاهان، وزیران، سلسله ها و وقایعی است که دانش آموزان باید آن را بخوانند و حفظ نمایند. در نتیجه عملاَ در کلاس های تاریخ کاری جز بالا بردن سطح محفوظات انجام نمی گیرد و نقش معلم، در حد داستان گویی و نقالی خلاصه می شود.

دکتر صادق زیباکلام در کتاب «سنّت و مدرنیته» نحوه ­ی آموزش تاریخ  را در ایران با اروپا مقایسه می­کند: در نظام آموزشی و پرورشی ما به مشتی حفظیات و تحریفات سیاه و سفید، بدون آن که چراغی فراروی نسل جوان ما، برای شناخت و درک گذشته ­اش قرار دهد وکمکی در جهت ایجاد هویت برای زمان حالش بنماید تقلیل یافته است. در اروپا و آمریکا، آموزش تاریخ به صورت پژوهشی است و همین پژوهش دانش ­آموزان در باب مسائل مختلف تاریخی باعث می­ شود که نسبت به این درس علاقه ­مند شوند و هم­چنین خلاقیّت بیشتری برای کشف فرهنگ­ ها و تمدن­ های گذشته به کار گیرند و آن ها را در زندگی حال خود و مردم جامعه به کار برند.

در جهان امروز، کشور­هایی که به استقلال ملّی و توسعه ­ی جامعه ­ی خویش بها می دهند، در برنامه­ ریزی­ های استراتژیک و سیاستگذاری­ های علمی خود، پژوهش را در اولویت قرار داده­ اند. پژوهش می­تواند اتلاف وقت، سرمایه و اندیشه را به میزان زیادی کاهش   دهد و ما را در رسیدن به این هدف یاری نماید. پژوهشگری، جوششی از چشمه­ ی فیاض توانمندی و بعد خلیفه ­الهی آدمیزادگان است. ملّتی که پژوهش را قدر می داند، پژوهشگر را بر صدر می نشاند و جامعه­ ای که فکر و فرهنگ را پاس می­دارد، فرهیختگان را سپاس می­گزارد. امید است برگزاری چنین مسابقاتی علاقه و انگیزه ­ی دانش ­آموزان را به مبحث پژوهش افزایش دهد و قدم های محکمی، هرچند کوچک، برای بهبود اوضاع علمی کشور باشد و از سوی دیگر قوه ­ی تخیّل و میزان مطالعه­ ی دانش آموزان را افزایش دهد.

آیین نامه اجرایی طرح پیشنهادی:

* در بخش سمینار شیوه­ ی به ­روز نگارش مقاله و ارائه­ ی مطلب، نو و کاربردی بودن موضوع، تسلّط علمی بر موضوع و به­ کارگیری روش ­ها و ابزار­های علمی و تکنولوژیک از اهمیّت بالایی برخوردار است.

* با توجّه به دانش ­آموزی بودن پژوهش، ضروری است جهت بهبود عملکرد شرکت­ کنندگان، فراهم کردن امکان تعمّق بیشتر و بالا بردن سطح کیفی پژوهش، حوزه­ی تحقیق و موضوع آن کوچک انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *