ششمین جشـنــواره پروژه‌های دانش‌آموزی

امروز تیر ۳, ۱۴۰۳ ۰۰:۵۳

آلرژی، دستاورد برتر محور سخنرانی علمی مدرسه فرزانگان 6

آلرژی، دستاورد برتر محور سخنرانی علمی مدرسه فرزانگان 6

آلرژی

 

جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی فرهیختگان جوان  به عنوان رویداد بزرگ علمی و پژوهشی دانش آموزی در روز‌های 29 تا 31 اردیبهشت ماه 1400 به صورت مجازی با حضور بیش از 2400 دانش آموز هر سه مقطع تحصیلی دبستان، دوره اول و دوم متوسطه به همراه دبیران راهنمایشان از 15 استان کشور در قالب 520 تیم برگزار شد.

در محور سمینارها و غرفه های نمایشگاهی 320 تیم در شاخه های مختلف علوم همچون فنی مهندسی، علوم اجتماعی و انسانی، علوم پایه (فیزیک، شیمی و زیست)، هنر و معماری، زیست فناوری، علوم کامپیوتر، نجوم، نانو و … شرکت کرده اند و نتیجه تلاش های خود را در بستر مجازی ارائه داده شد.
همچنین در محور مسابقات  88 تیم در گرایش‌هایی همچون هوافضا، رباتیک، زیست فناوری، ماشین های کمیکار، بازی سازی، کامپیوتر و برنامه نویسی، انرژی های تجدید پذیر، مسابقات آزمایشگاهی، اینترنت اشیا و کاپ فیزیک ایران، ایده شو دیده شو و … ثبت نام کرده و به صورت مجازی دستاوردهای پژوهشی خود را به صورت محصول محور ارائه داده شد.
در محور سخنرانی علمی 65 تیم و در محور تولید محتوای دیجیتال نیز 47 تیم حضور داشتند.

که تعداد ۴۲ گروه مقام برتر را کسب نمودند.
بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان پژوهشگر، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.

 

پژوهشگر : شقایق قیامی

دبیر راهنما : خانم علیان

مدرسه فرزانگان 6  

 

بدن ما انسان ها به طور متداوم در برابر ویروس ها ، باکتری ها و عوامل بیماری زا از خودش دفاع میکند.

در واقع در طی این فرایند، بدن سلول های خود را شناسایی میکند و بعد از اینکه ویروس یا عامل بیماری زا را یافت کرد، ان ها را  از بین میبرد یا بی خطر میکند.

حالا درکل این موارد چرا با حساسیت مرتبط است؟

حساسیت یا الرژی در واقع در زمانی اتفاق میفتد که سیستم ایمنی بدن ما به اشتباه ،ماده ای که عموما برای بدن بدون ضرر است را به عنوان یک ماده زیان اور شناسایی میکند؛به عنوان مثال گرد و غبار،کپک و یا گرد گیاهان….

در همچین شرایطی،بدن برای مقابله با این عوامل پادتن سازی میکند.این پادتن در مقدار بسیار زیادی تولید میشود.

 

برای مشاهده فایل ضمیمه اینجا کلیک کنید.