ششمین جشـنــواره پروژه‌های دانش‌آموزی

امروز تیر ۳, ۱۴۰۳ ۰۶:۰۷

تهیه غذای سگ غنی شده به وسیله عصاره گیاهی برای مقابله با بیماری لپتوسپیروزیس، دستاورد برتر مدرسه نوآور

تهیه غذای سگ غنی شده به وسیله عصاره گیاهی برای مقابله با بیماری لپتوسپیروزیس، دستاورد برتر مدرسه نوآور

تهیه غذای سگ غنی شده به وسیله عصاره گیاهی برای مقابله با بیماری لپتوسپیروزیس

 

جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی فرهیختگان جوان  به عنوان رویداد بزرگ علمی و پژوهشی دانش آموزی در روز‌های 29 تا 31 اردیبهشت ماه 1400 به صورت مجازی با حضور بیش از 2400 دانش آموز هر سه مقطع تحصیلی دبستان، دوره اول و دوم متوسطه به همراه دبیران راهنمایشان از 15 استان کشور در قالب 520 تیم برگزار شد.

در محور سمینارها و غرفه های نمایشگاهی 320 تیم در شاخه های مختلف علوم همچون فنی مهندسی، علوم اجتماعی و انسانی، علوم پایه (فیزیک، شیمی و زیست)، هنر و معماری، زیست فناوری، علوم کامپیوتر، نجوم، نانو و … شرکت کرده اند و نتیجه تلاش های خود را در بستر مجازی ارائه داده شد.
همچنین در محور مسابقات  88 تیم در گرایش‌هایی همچون هوافضا، رباتیک، زیست فناوری، ماشین های کمیکار، بازی سازی، کامپیوتر و برنامه نویسی، انرژی های تجدید پذیر، مسابقات آزمایشگاهی، اینترنت اشیا و کاپ فیزیک ایران، ایده شو دیده شو و … ثبت نام کرده و به صورت مجازی دستاوردهای پژوهشی خود را به صورت محصول محور ارائه داده شد.
در محور سخنرانی علمی 65 تیم و در محور تولید محتوای دیجیتال نیز 47 تیم حضور داشتند.

که تعداد ۴۲ گروه مقام برتر را کسب نمودند.

بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان پژوهشگر، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.

 

مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: تهیه غذای سگ غنی شده به وسیله عصاره گیاهی برای مقابله با بیماری لپتوسپیروزیس
نام مدرسه: نوآور
نام استاد: خانم نوروزی
دانش آموزان : یاسمین محمدی، آمیتیس آقاپور، عسل جهانشاهی، آلا نصیری

 

لپتوسپیروسیس یک بیماری مشترک بین انسان وحیوان با گسترش جهانی است. عفونتی که می تواند از طریق حیوان به انسان انتقال یابد .
لپتوسپیروسیس بوسیله یک باکتری مارپیچی شکل ، نازک و به شدت متحرک از جنس لپتوسپیرا ایجاد شده و می تواند انواع مختلف حیوانات وحشی و خانگی را آلوده کند. حیوانات نیز عفونت را از طریق ادرار انتشار می دهند. منابع حیوانی شایع (میزبان نگهدارنده) شامل جوندگان ، احشام ، سگ و خوک ها می باشد.


به خاطر ضعف دارویی حیوانی در کشور به جای دارو های مخصوص این بیماری از دارو های انسانی استفاده می کنند ، با کشف داروی گیاهی که پژوهشگران در حال تحقیق ان هستند میتوان این بیماری را درمان کرد.
در صورتی که درمان این بیماری حل نشود و به جای دارو های تخصصی ، از آنتی بیوتیک های انسانی استفاده شود درمان به سختی انجام می شود و یا اثری نخواهد داشت که باعث مرگ حیوان می شود و در آینده باعث انقراض سگ ها خواهد شد.


بیماری لپتوسپیروزیس بر کلیه و کبد سگ ها تاثیر می گذارد و عامل آن باکتری ها هستند. این بیماری از طریق آب های آلوده مثل: آب حوضچه ها ، رودها و ….. انتقال پیدا می کنند.
علایم این بیماری در انسان ها عبارتند از: استفراغ- تب – اسهال – افسردگی – بی حالی – درد عضلانی- خون در ادرار- از دست دادن اشتها .

در این مطالعه سعی شده با استفاده از غذای سگ و باکتری عامل بیماری لپتوسپیروزیس و همچنین گیاه آویشن و چای سبز ، غذایی تولید شود که به درمان این بیماری کمک کند.

 

برای مشاهده فایل ضمیمه اینجا کلیک کنید.